PATRON SZKOŁY

JAN PAWEŁ II - WIELKI PAPIEŻ, WIELKI CZŁOWIEK, WIELKI PRZYJACIEL MŁODZIEŻY

Jan Paweł II, Karol Wojtyła, wielki Polak. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że to nasz rodak przez tyle pięknych, ale i trudnych lat pontyfikatu, zasiadał na Stolicy Piotrowej. Całym swym życiem, postawą, działaniami, skromnością i olbrzymim urokiem osobistym, który towarzyszył najważniejszym sprawom, zjednał sobie szacunek i miłość wszystkich, nie tylko chrześcijan.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach w rodzinie wojskowego urzędnika. Gdy miał 9 lat, zmarła jego mama. Później stracił starszego brata Edmunda. Odtąd Karol został tylko z tatą. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie, pensja ojca musiała wystarczyć na wszystkie wydatki, ale mimo to dzieciństwo przyszłego papieża było szczęśliwe. W rodzinnych Wadowicach spędził kilkanaście lat swojego życia, ucząc się w gimnazjum, biorąc udział w przedstawieniach teatralnych, grając w piłkę, jeżdżąc na nartach i odbywając wycieczki krajoznawcze po okolicy Wadowic. Już wtedy charakteryzował się silną wiarą i religijnością.
Po celującym zdaniu matury, wybrał studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym też czasie wraz z ojcem przeniósł się do Krakowa. Wybuch wojny przerwał jednak jego dobrze zapowiadające się studia polonistyczne. W 1942 roku podjął studia filozoficzne na tajnym Wydziale Teologicznym UJ, jednocześnie wstępując do konspiracyjnego seminarium. Studia teologiczne zakończył w 1946 roku, przyjmując święcenia kapłańskie. Kolejne lata życia to posługa kapłańska, kolejne parafie i szczeble duchowej kariery - został biskupem, potem arcybiskupem i metropolitą krakowskim, a w końcu kardynałem. W październiku 1978 roku nastąpiło coś, co nieodwracalnie zmieniło oblicze Polski i świata - konklawe zadecydowało o wyborze nowego papieża. Karol Wojtyła - papież Polak- przybrał imię Jana Pawła II.
Image
My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Chrzanowie, jesteśmy dumni, że od 14 czerwca 2000 roku nasza szkoła nosi imię Jana Pawła II. Należymy do Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II (http://rodzina.org.pl/), każdego roku organizujemy obchody Dnia Papieskiego i rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Image
Papież szczególnie ukochał młodzież, ona odwzajemniała mu się tym samym. Każda pielgrzymka papieża to serdeczne, pełne wzruszeń i emocji spotkanie z młodymi ludźmi. Wśród refleksji i zadumy nad ważnymi problemami natury religijnej czy moralnej nigdy nie brakło czasu na uśmiech i żarty. Papież od zawsze miał świetny kontakt z młodzieżą, potrafił dotrzeć do ich serc i umysłów i przywiązywał szczególną wagę do spotkań z nią. Jako ksiądz, każdą możliwą wolną chwilę spędzał z młodymi na górskich wycieczkach, spływach kajakowych. Jako papież nie miał takich możliwości, ale spotkania z młodymi zawsze stanowiły główny punkt pielgrzymek, a także cyklicznie organizowanego Światowego Dnia Młodzieży. Młodzi ludzie za miłość i zainteresowanie ze strony papieża odpłacali mu tym samym.